Z wakacji nici...

Jeszcze kilka dni i urlop!

Tak długo wyczekiwany i upragniony. Wyjazd wakacyjny zaplanowany z odpowiednim wyprzedzeniem w biurze podróży. Wszystko zapłacone, formalności załatwione. Nagle dociera do ciebie informacja, że akurat twoje biuro podróży ogłosiło upadłość. Co dalej?

Bezpieczne biuro podróży.

Nie jesteśmy w stanie do końca wyeliminować sytuacji, w której nasze biuro podróży nigdy nie upadnie. Na pewne kwestie nie mamy wpływu. Musimy zawsze liczyć się z pewnym ryzykiem, jednakże możemy zrobić wszystko, by zminimalizować to zagrożenie. Przed wyborem konkretnego miejsca, któremu zapłacimy za organizacje naszych wakacji, sprawdź je w specjalnym państwowym rejestrze, dostępnym na stronie internetowej turystyka.gov.pl. Wybieraj te biura, które cieszą się dobrą opinią wśród znajomych, na forach internetowych oraz prowadzą działalność na rynku od kilku lat. Pomimo tego i tak, co roku wielu turystów musi szybko pakować się z hoteli, gdyż ich organizator zbankrutował.

Co zrobić gdy biuro podróży upadło?

W momencie, kiedy jeszcze nie wyjechaliśmy na nasze wakacje jesteśmy paradoksalnie w dobrej sytuacji. Największe problemy mają osoby, które są w trakcie wycieczki. Powinny one skontaktować się z polską ambasadą. Dodatkowo warto wiedzieć, że urząd marszałkowski pomoże klientom upadłego biura powrócić, jak najszybciej do domu. Kolejnym krokiem jest walka o odzyskanie pieniędzy. Musimy liczyć się z tym, że będzie ciężko je odzyskać, lecz zawsze warto próbować. Robimy to poprzez zgłoszenie naszych roszczeń do syndyka, który zajmuje się postępowaniem upadłościowym danego biura.

Hotel czy hostel?

Wybierasz się w spontaniczną podróż, jednakże pomimo tego i tak chcesz sprawdzić, z jakimi ofertami noclegu możesz się spotkać w danym miejscu.

Nie jest źle. Jest duży wybór hoteli oraz tańszych opcji, takich jak hostel. Zanim jednak wybierzesz, którąś z opcji, dowiedz się czym jest hotel i hostel i jakie są ich podstawowe różnice.

Standard i wygoda.

Hotele są to ośrodki wypoczynkowe, które charakteryzują się dużym standardem, oczywiście w zależności od ilości przyznanych gwiazdek. Hotel z jedna gwiazdką znacząco różni się od tego, który posiada 5 gwiazdek. Jednakże w porównaniu do hosteli są to miejsca, w których musi znajdować się co najmniej 10 pokoi. Ponadto klient rezerwuje pokój tylko do własnej dyspozycji. W hostelu wygląda to zupełnie inaczej. W takim miejscu rezerwujemy jedynie miejsce do spania i dzielimy pokój zazwyczaj z innymi turystami, klientami hostelu.

Hotel czy hostel?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy, jakie są nasze potrzeby,jaką kwotą pieniędzy dysponujemy. Wiadomo, że nocleg w hotelu będzie droższy niż w hostelowym dormitorium. Jednakże do własnej dyspozycji mamy wtedy łazienkę i przede wszystkim zachowujemy prywatność. Jeśli podczas podróży zależy najbardziej nam na ciszy i spokoju, to hostel nie będzie dobrym wyjściem. Pomimo tego hostel ma również kilka zalet. Jedną z nich i dla niektórych najważniejszą jest jego cena. Jest ona stosunkowa niska i kiedy potrzebujemy jedynie przenocowania i nie mamy nic przeciwko spaniu wśród obcych osób, będzie to jedna z najlepszych opcji.

Nieoczekiwana zmiana hotelu...

 

Za kilka dni rozpoczynasz wymarzony urlop. Siedzisz w pracy i myślami jesteś już na pięknej plaży, w 5 gwiazdkowym hotelu takim jak te: https://www.bestwestern.pl/hotele/destinations/hotels-destination/poland/hotele-w-katowicach... Wszystko psuje telefon od pracownika biura podróży, który informuje o zmianie hotelu. Czy jest to powód do zmartwień i czy biuro podróży może zmienić hotel?

Hotel o tym samym standardzie.

Okazuje się, że odpowiedź na to, czy biuro podróży ma prawo do zmiany hotelu, nie jest jednoznaczna. Są w końcu takie okoliczności, na które nie możemy mieć wpływu, to samo może tyczyć się organizatora wycieczki. Najlepsza sytuacja jest wtedy kiedy, biuro podróży zmienia hotel o tym samym standardzie. Oczywiście to okaże się dopiero po przyjeździe na miejsce. Zmiana hotelu na ten sam standard lub nawet wyższy jest dozwolona i zgodna z ustawą o usługach turystycznych.

Czy muszę się godzić na to?

Zmiana hotelu przez biuro podróży na kilka dni przed naszym wyjazdem jest istotną zmianą warunków umowy. Pamiętaj, że nie musisz się na to godzić. Jednakże na kilka dni przed wymarzonym urlopem, rzadko kto chce z niego rezygnować, zwłaszcza kiedy pracownik biura gwarantuje nadal wysoką jakość danego hotelu. Hotel nie spełnia naszych warunków. W momencie, kiedy po przyjeździe na miejsce okazuje się, że widok hotelu sprawił nam wielki zawód, mamy prawo do reklamacji. Możemy żądać rekompensaty, zwrotu części kosztów lub nawet odszkodowania. Przede wszystkim, by uniknąć niemiłej niespodzianki z hotelem, możesz całkowicie zrezygnować z wyjazdu. Masz wtedy możliwość natychmiastowego żądania zwrotu wpłaconych pieniędzy.

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I'm a great place for you to tell your story and let your visitors know a little more about you.